Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
Kontakt
Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

ZESPÓŁ SZKÓŁ
Uczniowie
Po szkole
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Biblioteka Miejska w Barcinie

Sypatycy

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Luty 2017 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Liceum Ogólnokształcącym w Barcinie
DYSKOTEKA WALENTYNKOWA


Kto by miał jeszcze wątpliwości, zapewniamy, że najlepsza na stres i zmarszczki jest dobra zabawa. 17 lutego ? Oj, działo się, działo?
Ponad 80 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w dyskotece walentynkowej zorganizowanej przez klasę Ic i p. H. Robaczewską oraz p. Annę Dokładną. Każdy tańczył, jak potrafił: sam lub w parze. Świetnie wypadły tańce grupowe. Zabawy, które prowadził Mateusz, dostarczały tyle emocji, że czasem było naprawdę gorąco? (Pamiętacie walkę o chłopaka z balonem ? sercem w zabawie krzesełkowej?) Śmialiśmy się tak, że endorfiny wypełniły chyba każdą naszą cząstkę. A muzyka? Każdy mógł znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Kiedy brzmiały dźwięki hitu "Oczy zielone", drżały okna (od mocy wtórujących Zenkowi głosów), a przy "Rudej" nawet ksiądz Marcin bawił się w kółku na całego. Klaudiusz i Borys stanęli na wysokości zadania i bezbłędnie wyczuwali potrzeby swoich kolegów i koleżanek. Poza tym można było posilić się babeczką, rogalikiem czy innym ciachem i napić soku. Naprawdę było wesoło. Na koniec brawami podziękowaliśmy chłopakom za pomoc w przeprowadzeniu imprezy. Wszystkim polecamy trio - Klaudiusza, Mateusza i Borysa.
Nad naszym bezpieczeństwem cierpliwie i bezinteresownie czuwali rodzice i nauczyciele.
Myślę, że ta dyskoteka pokazała, że można miło i aktywnie spędzić popołudnie. Trzeba będzie to powtórzyć :-)?
/I c/
Zdjęcia dostępne w naszej szkolnej galerii.

ZBIÓRKA KSIĄŻEK


WALENTYNKI


Różnie mówią? Że miłość trzeba okazywać każdego dnia, że znów dajemy zarobić producentom gadżetów, że to nie jest polskie święto? I niewątpliwie mają rację. Jednak czy nie jest miło raz na jakiś czas urozmaicić prozę życia? W sposób szczególny pokazać to, co się czuje albo przypomnieć sobie, że się kogoś kocha?
14 lutego właśnie urozmaiciliśmy naszą szkolną codzienność. Klasa Ic zadbała, by ten dzień był inny. Wiele osób skorzystało z zaproszenia i ubrało się jak na randkę. Dziewczyny przyszły w makijażu.
Całkiem przyjemnie upłynęła też "wydłużona długa przerwa". Zgromadziliśmy się w kawiarence na pierwszym piętrze, gdzie czekały stoliki, zapalone tealighty, a także cytaty o miłości. Klaudiusz Ciesielski wybrał i puścił świetne piosenki (jak zwykle był niezawodny), wielu śpiewało. Michał Wojtkowiak i Roksana Dypolt przeczytali wiersze Adama Mickiewicza i pani Zofii Jesionowskiej (lokalnej poetki). Każdy mógł zjeść walentynkową babeczkę lub gofra. Nasze listonoszki rozdały mnóstwo kartek.

Czy było warto? Myślę, że tak

TURNIEJ BINGO


7 lutego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin o godzinie 16 odbył się Turniej Bingo organizowany przez Młodzieżową Radę Gminy. Na spotkanie przybyli ważni goście: zastępca burmistrza - pani Lidia Kowal, dyrektor gimnazjum pani Marzena Wolska, dyrektor biblioteki miejskiej - pani Grażyna Szafraniak i oczywiście my - młodzież. Nagrody ufundował urząd miejski oraz barcińska biblioteka. Na imprezie nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz dobrej zabawy. Warto wspomnieć, że młodzież grająca w bingo uczy się w różnych szkołach, również poza terenem naszej gminy. Szczęściarzem, któremu udało się zdobyć pierwsze miejsce okazał się Bartosz Halik. Drugie miejsce zajęła Daria Kuflewicz, zaraz po niej na trzecim zakwalifikował się Łukasz Kaśków, natomiast wyróżnienia zdobyli: Julia Macina oraz Patryk Kwaśniewski. Nagrodę Biblioteki wygrała Daria Broda. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie bingo.
Agnieszka Butowt

UCZYMY SIĘ POMAGAĆ SOBIE I INNYM


Uczniowie naszego Gimnazjum ze szkolnego PaTPORTU pod przewodnictwem Pani Magdaleny Forgiel, dnia 27. stycznia 2017r. prowadzili zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Lekcje dotyczyły bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Julka Maciejewska i Marta Kowalczyk tłumaczyły dzieciom co robić w przypadku odmrożeń i jak im zapobiegać. Olga Wypijewska, Piotr Marczak oraz Wiktor Ratajczak pokazywali pozycję boczną bezpieczną, wyjaśniali również na czym ona polega i kiedy jej używać. Martyna Wypijeska wraz z Marysią Wolską edukowały swoje skarby w zakresie bezpieczeństwa na lodowiskach oraz pomocy osobie, która wpadła pod lód. Natomiast Olga Gwizdała i Agnieszka Butowt wtajemniczyły dzieci w temat zagrożeń podczas zjeżdżania na sankach i łyżwach oraz dzieliły sie wiedzą jakie miejsca są do tego przeznaczone. W szkolnej galerii można znaleźć zdjęcia z tych zajęć wykonane przez Wiktora Ratajczaka.
PASJA TEATR


"Lucarna" to grupa młodych ludzi, których łączy wspólna pasja - TEATR. To ludzie, którzy potrafią przyglądać się światu, oceniać otaczającą ich rzeczywistość, wnioskować, zadawać pytania, śmiać się do utraty tchu? . To właśnie z nimi postanowiłam spędzić jeden dzień ferii zimowych. Dzień związany z teatrem.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania gmachu teatru. Zajrzeliśmy do rekwizytorni i garderób aktorów. Oglądaliśmy scenę z górnej loży i dowiedzieliśmy się sporo o pracy inspicjenta, aktora, a także poznaliśmy kilka ciekawostek. Najwięcej emocji wywołała dostrzeżona z górnej loży aktorka, Anita Sokołowska, która zgodziła się spotkać z naszym zespołem przed samym spektaklem. Mogliśmy chwilę porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a niektórzy otrzymali nawet autografy.
Tytuł spektaklu, na który zaprosiłam grupę brzmiał dość intrygująco: ?Krew na kocim gardle, czyli Marylin Monroe kontra wampiry?. Byłam ciekawa jak młodzi aktorzy ?Lucarny? odbiorą taką formę wyrazu artystycznego i w jakim stopniu spektakl sprowokuje ich do dyskusji o miejscu widza we współczesnym teatrze? .
Kiedy weszliśmy do dość kameralnej sali, na scenie już czekali aktorzy. Ich gra na początku przypominała zbity organizm, który po jakimś czasie dopiero rozszczepił się na osobne istnienia. Ubrani w stroje w kolorze neutralnego beżu, powoli przywdziewali nowe kostiumy, powołujące ich do nowych ról ? żołnierski mundur, czarną sukienkę wdowy, roboczy rzeźnicki fartuch. Aktorzy za pomocą przerysowanych, karykaturalnie wystudiowanych gestów i póz, hipnotyzowali do samego końca. Ich genialnej grze towarzyszyły wystąpienia aktorów amatorów, których komentarze zdawały się zwracać uwagę na konkretne problemy. W rozmowach po spektaklu młodzież zwracała uwagę na pewien rodzaj komunikacji aktorów z widzami, taki, że wyraźnie zacierała się granica między sceną a widownią. To wielu z nas przysporzyło ciekawych, nieznanych dotąd emocji. Podczas drogi powrotnej do domu rozmawialiśmy o problemach poruszanych w spektaklu- poniżaniu, dyskryminacji, uzależnieniach, przemocy i faszyzmie rodzących się w małych społecznościach. Udział w takiej inscenizacji wywołał wiele przemyśleń i refleksji. Żyjemy prawdziwie, czy nasze życie jest tylko serią odgrywanych ról? Jak często zdarza nam się być w życiu aktorem? Czy życie to nie teatr? Czy widz w teatrze ma być tylko biernym odbiorcą? Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas zajęć koła teatralnego, na które zapraszam wszystkie chętne osoby.
Poniżej prezentuję wypowiedzi członków ?Lucarny? na temat naszego feryjnego wyjazdu. Następny może w marcu?
Zapraszam również do obejrzenia zdjęć, które dostępne są w galerii.
M. KORGUL

"Moim zdaniem wyjazd na ?Krew na kocim gardle? to strzał w dziesiątkę. Spektakl był naprawdę świetny, nigdy nie miałam okazji oglądać takiej inscenizacji na żywo. Z chęcią pojechałabym jeszcze raz :)".
(M. Wolska, III c)

"Też uważam, że było interesująco. Podobała mi się gra aktorów i przedstawione w spektaklu problemy".
(O. Gwizdała, III c)


"Uważam, że był to najlepszy spektakl na jakim byłam w życiu. Bardzo podobała mi się gra aktorów. Cieszą się, że mogłam spotkać Anitę Sokołowską. Świetne w tym wyjeździe było również to, że zwiedziliśmy teatr".
(W. Karbowiak, II c)


Zdjęcia z wyjazdu dostępne w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.

NASZE GIMNAZJUM DRUGIE W POLSCE!


Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła zajęła drugie miejsce w Polsce w konkursie Ekoszkoły, której celem była zbiórka niepotrzebnych już użytkownikom telefonów komórkowych.
Przez blisko sześć miesięcy uczniowie przynosili do szkoły zużyte telefony, a na ich kontach pojawiały się liczby z punktami. Jako szkoła zebraliśmy blisko 900 telefonów, a dwoje naszych uczniów (Julia Maciejewska oraz Julia Jackowska) znalazło się w gronie piętnastu najlepszych "zbieraczy" za co otrzymali od organizatorów cenne nagrody w postaci: tabletu oraz smartfonu.
Natomiast szkoła za zabranie tak dużej ilości zużytych telefonów otrzymała nagrody dla uczestników akcji w postaci sprzętu sportowego, artykułów biurowych oraz książek. Dodatkowo koordynator szkolny p. Hubert Łukomski został nagrodzony i otrzymał tablet, a szkoła wzbogaciła się o 30 sztuk Bezpiecznych Starterów oraz zestaw materiałów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie "Szkoła Bezpieczna w Sieci" oraz poradnik dla Rodziców "Bezpieczne Media".
Uczniowie, którzy włączyli się w akcję po feriach zimowych otrzymają ww. nagrody.
Tak koordynator w szkole podsumował akcję: w dobie największego rozwoju telefonii komórkowej nie wszyscy dorośli, a co dopiero dzieci, zdają sobie sprawę ze szkodliwości zużytych telefonów dla środowiska naturalnego, dlatego takie akcje są świetną okazją do uświadomienia wszystkim tego problemu. Bardzo się cieszę, że młodzież tak chętnie pozbywała się niepotrzebnych telefonów ze świadomością dobrego uczynku dla środowiska. Z pewnością takie akcje są jak najbardziej potrzebne dla wzrostu odpowiedzialności za środowisko. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.

ŻYWA LEKCJA HISTORII


25. stycznia 2017 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Bractwo Rycerskie Kerin przyjechało z okolic Malborka, aby opowiedzieć nam o złotym wieku w Polsce.
Pokazali, jak wyglądał ubiór szlachty i rycerstwa. Panowie cały czas mieli na sobie ubrania oddające realia epoki. Często śmialiśmy się. Opisali historię na wesoło, jako przyjemną dziedzinę. Nie zabrakło integracji z uczniami. Chętnie wspieraliśmy bractwo w prowadzeniu zajęć. Mieliśmy szansę przywdziać szesnastowieczny strój oraz trzymać broń z tamtego okresu. Bez problemu wyłoniono z tłumu uczniów, gotowych do odegrania swoich ról lub walki na miecze. Pana Damian i pan Mateusz- przedstawiciele Bractwa zapraszali nas także na kolonie, które się odbędą latem. A może ktoś się skusi?
Wyszliśmy z lekcji bardzo zadowoleni oraz wypełnieni wiedzą o nowożytnej Polsce. Poznaliśmy przyczyny i skutki wojen, a także kulturę szesnastowieczną. Myślę, że takiej lekcji historii nigdy nie zapomnimy i z wielką przyjemnością powtórzymy ją jeszcze raz. Może przydarzy nam się jeszcze taka okazja?
M. Burnos (klasa II c)
Zdjęcia dostępne w naszej galerii. Zapraszamy.
LICEALIŚCI W KINIE


27 stycznia w piątek uczniowie klasy I, II i III LO byli w kinie na filmie pt. Powidoki. Wyjazd do Inowrocławia zorganizowała pani Grażyna Sudoł.
Powidoki to najnowsza a zarazem ostatnia produkcja Andrzeja Wajdy, opowiadająca o malarzu Władysławie Strzemińskim. Poznajemy postać artysty, malarza i wykładowcy w łódzkiej uczelni, który musi zmagać się z nową rzeczywistością PRLu. Sam niegdyś wierzył w rewolucję, ale po tym, jak stracił rękę i nogę w wojnie, stracił również wiarę i zajął się malarstwem oraz nauczaniem.
Dobry film, choć naszym zdaniem nie obyło się bez wad. Wajda opowiada tę historię w sposób prosty, oczywisty i trochę idealizuje postać Strzemińskiego. Dyskretnie odsuwa na daleki plan naganną, prywatną stronę jego biografii, ujawnioną po latach w subiektywnej relacji córki Strzemińskiego. Pozostawiono ją naszym domysłom . Reżyser potępia też ustrój komunistyczny, pokazując go jako bezmyślny twór, który zniszczy wszystko dobre, co stanie mu na drodze. W pewnym sensie jasno przekazuje uniwersalną prawdę, że polityka nigdy nie powinna mieć wpływu na kulturę, bo może skończyć się to źle. Powidoki to jednak nie tylko portret antykomunistycznego buntownika, lecz także wyraz uznania złożony przez jednego artystę drugiemu.
PLAKAT PROFILAKTYCZNY


QR - OGRANICZENIA SĄ TYLKO JEDYNIE NASZĄ WYOBRAŹNIĄ


Zastosowanie kodów QR ograniczone jest jedynie naszą wyobraźnią.
Czym są kody QR? Ze względu na fakt że praktycznie każdy telefon wyposażony jest w aparat fotograficzny i możliwość zainstalowania prostej aplikacji do odczytywania kodów, można śmiało stwierdzić, że zasięg możliwości jakie daje używanie kodów QR jest olbrzymi.
Kody mogą zawierać: dowolny tekst lub dane, adres strony www, adres e-mail, wirtualną wizytówkę biznesową (tzw. vcard), dane przelewu bankowego, SMS wraz z treścią i numerem odbiorcy.
Nowoczesne aplikację do odczytu kodów QR na smartfony są na tyle inteligentne, że skanując np. adres strony www automatycznie zapytają o możliwość uruchomienia przeglądarki z tym adresem.
Uczniowie klas pierwszych na lekcjach informatyki, podobnie jak ich starsi koledzy w ubiegłym roku zapoznali się z aplikacjami wykorzystującymi kody QR oraz odczytywali i tworzyli własne kody.