Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
Kontakt
Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

ZESPÓŁ SZKÓŁ
Uczniowie
Po szkole
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Biblioteka Miejska w Barcinie

Sypatycy

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Kwiecie 2017 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Liceum Ogólnokształcącym w Barcinie
IWONA W SREBRZE, FILIP Z BRĄZEM


Nasi licealiści wrócili z dwoma medalami z Indywidualnych Mistrzostw Powiatu Żnińskiego w szachach.
21 kwietnia w Miejskim Ośrodku Sportu w Żninie rozegrano turnieje finałowe w kategorii dziewcząt i chłopców.
W kategorii dziewcząt zagrało dziewięć reprezentantek szkół ponadgimnazjalnych. Najlepszą szachistką okazała się Agnieszka Zaroda z I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie. Drugie miejsce zajęła Iwona Kaczmarczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Magdalena Rataj z I LO w Żninie.
W kategorii chłopców w turnieju zmierzyło się szesnastu zawodników. Pierwsze miejsce zajął Dawid Romański z Zespołu Szkół Niepublicznych w Janowcu Wielkopolskim. Na drugim miejscu szachowe zmagania zakończył Kacper Czaczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie. Trzecie miejsce należy do Filipa Andlera z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie.
Marek Wróblewski - trzeci nasz reprezentant zajął IX miejsce.
Sędzią turnieju był Piotr Konieczyński. Pomagali mu opiekunowie młodych szachistów.
TESCO POMAGAMY - DZIĘKUJEMY


W ramach drugiej edycji programu grantowego "Decydujesz, pomagamy" w sklepach Tesco w Barcinie, Łabiszynie i Żninie po zrobieniu zakupów można było głosować na trzy projekty aktywizujące mieszkańców do zmieniania na lepsze swojego najbliższego otoczenia. Najwięcej głosów otrzymał "Kolorowy zakątek" Stowarzyszenia "Otwarte Umysły" (25999 głosów), wyprzedzając inicjatywy "Szachy już mamy, teraz tenis stołowy!" Stowarzyszenia Trochę Kultury! (17400 głosów) i "Zanurkuj z Tesco" Janowieckiego Stowarzyszenia Oświatowego (7750 głosów).
Do Barcina trafi grant Tesco w wysokości 5000 zł na projekt "Kolorowy zakątek", który obejmuje przygotowanie i wyposażenie pomieszczenia - Sali Doświadczeń Świata. Pomysłodawcy stworzą kolorowe i przestrzenne miejsce, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, w którym każde niepełnosprawne dziecko będzie mogło, wykorzystując wiele zmysłów, poznawać świat!
W II edycji programu na 750 zgłoszonych projektów oddano 4 600 000 głosów a Tesco przeznaczy 750 000 zł na 145 grantów. Burmistrz Barcina Michał Pęziak objął program grantowy "Decydujesz, pomagamy" honorowym patronatem.
źródło: barcin.pl
POMYSŁOWY GIMNAZJALISTA 2017


7 kwietnia odbył się w naszej szkole III Powiatowy Konkurs Kreatywności POMYSŁOWY GIMNAZJALISTA. Gimnazjum było organizatorem tego powiatowego konkursu.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 6 drużyn z powiatu. Konkurs był dwuetapowy.
I etap to etap przygotowań w szkołach macierzystych. W II etapie grupy wykonywały twór z przedmiotów dostarczonych przez organizatora w dniu konkursu. Grupa przygotowywała przedmiot- twór-urządzenie, które ich zadaniem zabrałby na bezludną wyspę jeden z wybranych podróżników (z etapu I). Grupa mogła wykorzystać TYLKO przedmioty dostarczone przez organizatora. W tym roku uczestnicy otrzymali m.in. worki foliowe, klamerki, kredę, nici, ścierki, gąbki, butelki z wodą? Praca grup była bardzo intensywna, przeplatana śmiechem. Uczniowie uzupełniali siły przegryzając wiosenne kanapki i słodycze.
Do jury byli zaproszeni m.in. opiekunowie grup, którzy przybyli na konkurs. Nie mogli oni jednak głosować na drużyny ze swojego gimnazjum. W każdym działaniu jury brało pod uwagę kreatywność, pomysłowość, inwencję twórczą drużyny.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Adrianna Bartoś, Julia Bronk, Patrycja Łysy z Gimnazjum nr 1 w Barcinie
II miejsce: Marta Wicińska, Marta Karczewska, Karolina Kopczyńska z Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim
III miejsce: Adrianna Muślewska, Adrian Chmiel, Milena Bereźnicka z Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim
Nagrodzeni za I miejsce otrzymywali po karcie prezentowej na kwotę po 100 zł każdy, za II miejsce po 75 zł, za III miejsce po 50 zł. Bardzo dziękujemy za nagrody Pani Dyrektor Marzenie Wolskiej! Nagrody wręczała nasza Pani Sekretarz Edyta Kuflewicz. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz pamiątki związane z Gminą Barcin.
Gratulujemy WSZYSTKIM, którzy brali udział w konkursie!
Za ogromne zaangażowanie w przygotowanie grup do konkursu i opiekę nad uczniami dziękujemy szczególnie Paniom: Izabelli Forgiel i Alicji Huszcza z Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie; Panom: Radosławowi Ratajczak i Sławomirowi Zgud z Publicznego Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Janowcu Wielkopolskim.
organizatorzy: Agata Wojciechowska, Janusz Wojtkowiak
Zdjęcia z konkursu dostepne są w naszej szkolnej galerii. zapraszamy

WIECZÓR W OPERZE


Dnia 11.04.2017r. grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunkami miała okazję zobaczyć dyptyk baletowy Roberta Bondary z muzyką Karola Szymanowskiego. Spektakl miał miejsce w Operze Nova w Bydgoszczy.
"Sabat Mater" to historia matki i syna, odwzorowana na postaciach biblijnych, czyli Maryi i Jezusie, jednak pokazana w bardziej współczesny i nietypowy sposób . Wszystkich najbardziej dotknęła scena, w której syn został "wyrwany matce? i skazany na śmierć. Do choreografii w tym przedstawieniu zostało użyte przezroczyste, wielkie pudło na kołach, które oddzielało głównych bohaterów i sprawiało, że mogli na siebie patrzeć, ale nie byli w stanie się dotknąć. Drugi balet, który mieliśmy okazję zobaczyć- "Harnasie", wywarł zupełnie inne wrażenie. Rozmawiając po spektaklu stwierdziliśmy, że przypominał on bardziej niemy film romantyczny, co w sumie przypadło nam do gustu. Balet "Harnasie" zupełnie różnił się od poprzedniego . Nie dawał aż tak do myślenia, był bardziej oczywisty, co nie odbiera mu uroku. Oprócz głównego motywu, historii miłości dwóch młodych ludzi, każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. Chłopakom na pewno spodobały się piękne i zgrabne baletnice, "fruwające" po scenie niczym motyle, natomiast dziewczyny mogły zachwycić się dość rzadkim widokiem w dzisiejszych czasach, czyli przystojnymi chłopakami tańczącymi balet i to z taką gracją, że niejedna dziewczyna by pozazdrościła. Odczucia po spektaklach każdy miał inne. Jednym podobała się prosta opowieść miłosna, a inni wzruszali się wzniosłą historią Bolejącej Matki.
Mimo wszystko zgodnie stwierdziliśmy, że musimy wkrótce znów przyjechać w to wspaniałe miejsce. Dziękujemy pani Marlenie Korgul i Hannie Robaczewskiej za niezapomnianą podróż w głąb sztuki operowej i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
Maria Wolska (klasa IIIc)
Zdjęcia z wyjazdu dostepne w naszej szkolnej galerii.
CZYTAMY TOLKIENA


25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić to święto razem z całym światem. 22 marca w całej szkole można było przeczytać cytaty pochodzące z dzieł J.R.R.Tolkiena, przygotowane przez wiernych czytelników pisarza. Podczas długiej przerwy mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów "Hobbita" oraz "Listów Świętego Mikołaja", czytanych przez uczniów liceum. Najciekawsze atrakcje były jednak przygotowane dla uczestników wydarzenia po południu. Odbył się konkurs o tytuł "Znawcy Śródziemia" oraz "Mistrza Śródziemia". Pytania nie należały do łatwych. Uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą o książkach, ale także o całym uniwersum stworzonym przez Tolkiena. Tytuł "Mistrza Śródziemia" otrzymał Arek Sławiński z klasy III b, a "Znawcą Śródziemia" okazała się Weronika Bembenek z klasy II LO. Organizatorzy przyznali również tytuł "Honorowego Mistrza Śródziemia", który trafił do Pauliny Przybylińskiej, absolwentki naszej szkoły. Podczas spotkania można było wziąć udział w sesji zdjęciowej w klimacie Śródziemia, spróbować oryginalnego lembasa (elfickiego chleba), pokrzepić się pysznymi, czekoladowymi babeczkami, a także napić się ciepłej herbaty. Uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych prelekcjach przygotowanych przez Iwonę Kaczmarczyk oraz Filipa Andlera, które dotyczyły ciekawostek związanych z J.R.R. Tolkienem i wykreowanym przez niego światem oraz różnic pomiędzy dziełami pisarza, a ich ekranizacjami. Cały czas można było podziwiać gazetki i wystawy książek zawierających biografię autora oraz ekspozycję jego dzieł (m.in. "Władca Pierścieni"; "Hobbit, czyli tam i z powrotem"; "Przygody Toma Bombadila"; "Silmarillion" czy "Niedokończone Opowieści"). Wszyscy uczestnicy wzięli udział w larpie, który oczywiście dotyczył świata stworzonego przez Tolkiena. Ostatecznie pierścień znalazła Oliwia Taraska. Przez całe wydarzenie panował niesamowity klimat i nastrój. Dobrze, że mamy okazję uczestniczyć w takich akcjach. Organizacją zajęła się biblioteka oraz uczniowie naszej szkoły, we współpracy z Młodzieżową Radą Gminy Barcin.
Izabela Marczak IILO
Zdjęcia z czytania można zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2017MATEMATYCZNE TALENTY


Co do tego, że matematyka może sprawiać trudność nie ma żadnych wątpliwości, jeśli jednak potraktujemy ją z należytym szacunkiem i odpowiedzialnością, to możemy czerpać z niej wiele przyjemności i radości. Przekonać się można o tym tylko wtedy, gdy systematycznie obcuje się z zadaniami ciekawymi, nietypowymi i wyzywającymi na pojedynek. Takie właśnie są zadania z "Ligii Zadaniowej".
Jest to konkurs dla klas I i II gimnazjum, organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Po etapie szkolnym, 13 śmiałków wzięło udział w etapie rejonowym. Etap ten składał się z trzech spotkań w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy (19.11.2016r., 21.01.2017r. oraz 01.04.2017r.),podczas których uczniowie rozwiązywali zadania, wymagające zdecydowanie, wiedzy i umiejętności wykraczających poza podstawę programową.
Zdobyte punkty pozwoliły:
- Michałowi Wojtkowiakowi z klasy Id znaleźć się w grupie uczniów, którym przyznano III miejsce,
uczniom klasy II b:
- Piotrowi Marczakowi znaleźć się w grupie uczniów, którym przyznano II miejsce ,
- Arkadiuszowi Jakubowskiemu w grupie uczniów, którzy uzyskali wyróżnienie.
Gratuluję chłopcy ! Pracujcie systematycznie, nie traćcie zapału i sięgajcie po kolejne sukcesy!
Praca z Wami, to sama przyjemność.
Grażyna Łysy

SYMPATYCZNA OLIMPIADA


W dniach 26- 27 maja odbędzie się w Barcinie SymPaTyczna Olimpiada. Zadanie to jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego projekt złożyła w roku 2016 uczennica naszego liceum Izabela Marczak.
SymPaTyczna Olimpiada to spotkanie dzieci i młodzieży z terenu Gminu Barcin oraz województwa kujawsko- pomorskiego. Odwiedzą nas goście z Torunia, Włocławka, Strzelna, Inowrocławia, Bydgoszczy, Złotnik Kujawskich, Świecia, Dobrzejewic i Czernikowa, działający, podobnie jak nasza barcińska młodzież w PaTPORTach, czyli grupach młodzieżowych realizujących program Profilaktyka a Ty. Celem imprezy jest propagowanie życia radosnego, bezpiecznego, bez nałogów i przemocy.
26 maja przed południem dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych będą mierzyć się sprawnościowo oraz wspólnie bawić podczas animacji na stadionie.
Młodzież gimnazjalna i licealna podejmie rywalizację sportową na stadionie od godziny 17:00. Po niej uczestnicy spotkania udadzą się na wieczorno-nocne warsztaty rozwijające zainteresowania oraz warsztaty profilaktyczne. Całość zakończy ponowne spotkanie na stadionie 27 maja.
Wszystkich, którym bliska jest idea życia wolnego od uzależnień, bez nałogów i przemocy zapraszamy do wspólnej zabawy i kibicowania w czasie SymPaTycznej Olimpiady.
Młodzież barcińskiego PaTPORTu wraz z opiekunkami: M. Korgul i M. Forgiel

TYTUŁ MISTRZA SUDOKU POWIATU INOWROCŁAWSKIEGO PONOWNIE W RĘKACH SANDRY!


III Powiatowe Mistrzostwa Sudoku "Gigant Sudoku" organizowało III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
W etapie szkolnym, który odbył się w marcu wzięło udział dziesięcioro uczniów naszej szkoły. Zdecydowaną faworytką, z najlepszym czasem i wszystkimi poprawnymi wynikami, okazała się Sandra Derengowska uczennica klasy II LO. Została Ona zaproszona do udziału w finale i tam pokonała, z dużą przewagą, pozostałych finalistów. Obroniła w ten sposób ubiegłoroczny tytuł mistrza.
Sandra 6 kwietnia odebrała nagrodę za uzyskanie tytułu Mistrza Gigant Sudoku.
Gratulujemy Sandro i życzymy dalszych sukcesów!
Grażyna Łysy

II TORUŃSKI GŁOS PROFILAKTYKI


Dnia 7.04.2017 roku szkolny PaTPORT wziął udział w "Toruńskim Głosie Profilaktyki", który odbył się w siedzibie ZSO nr 2 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6.
Udział w takich inicjatywach wykracza poza rutynowe działania szkoły w dziedzinie profilaktyki. Integruje ona wysiłki wielu środowisk zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką i skutecznie angażuje młodzież i dorosłych w rozpowszechnianie idei życia wolnego od uzależnień.
W programie "Toruńskiego Głosu Profilaktyki" znalazła się oferta wykładów dla osób dorosłych oraz szeroki wachlarz zajęć warsztatowych dla młodzieży. Uczestnicy PaTPORTu zachwyceni byli warsztatami kryminalistycznymi, prowadzonymi przez techników Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Pod nadzorem ekspertów ściągali odciski palców i badali ślady. Wzięli udział także w nauce gry na bębnach afrykańskich, warsztatach z samoobrony i pierwszej pomocy. W trakcie imprezy działał punkt konsultacyjny prowadzony przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. W ramach promowania zdrowego trybu życia swój dyżur pełniła również wykwalifikowana pielęgniarka? pracownik Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu. Opiekunki barcińskiego PaTPORTu skorzystały z wykładów prowadzonych przez podinspektora Krzysztofa Lewandowskiego- zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu, który podjął temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście współczesnych zagrożeń. Niewątpliwym atutem tego spotkania był wykład pani Olgi Olszewskiej- lekarza psychiatry dzieci i młodzieży, która przedstawiła typologię zaburzeń psychicznych.
Organizatorzy imprezy zadbali także, by nikt nie wyjechał głodny. Serwowano zdrowe kanapki i pyszny żurek, a na szkolnych korytarzach można było podziwiać efekty pracy uczniów tamtej szkoły, a nawet zrobić sobie zabawne zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu, opublikowanych w naszej szkolnej galerii.
M.K

REKRUTACJA DO KLASY DWUJĘZYCZNEJ
Newsy

"Języka obcego nauczymy się lepiej,
kiedy będzie nam on
służył do przyswojenia sobie czegoś więcej
niż tylko jego samego."
Jean Duverger


Dwujęzyczność jednej z klas w naszej szkole, będzie oznaczać dla uczniów naukę zarówno w języku polskim jak też w języku angielskim, przy czym nauka języka angielskiego odbywać się będzie w wymiarze rozszerzonym, w sposób intensywny, co zapewni opanowanie go w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację oraz wykształcenie samodzielności w posługiwaniu się językiem obcym.

Cele edukacji dwujęzycznej w Zespole Szkół w Barcinie:
- umożliwienie uczniom wszechstronnego opanowania języka angielskiego na poziomie znacznie wyższym niż jest to możliwe w tradycyjnym nauczaniu,
- podniesienie ogólnego poziomu znajomości języka obcego,
- zapewnienie uczniom maksymalnego kontaktu z językiem,
- pogłębienie wiedzy na temat krajów angielskojęzycznych (kultura, sztuka, literatura, życie codzienne mieszkańców),
- uświadomienie roli języka obcego we współczesnym świecie.

Nauczanie dwujęzyczne w Zespole Szkół w Barcinie polegać będzie na realizacji:
- treści programowych z języka obcego (angielski) w rozszerzonym zakresie,
- treści programowych z biologii i chemii: w dwóch językach: polskim i angielskim,
- podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.

Taki system pracy:
- istotnie zwiększy częstotliwość obcowania ucznia w szkole z mówioną i pisaną angielszczyzną,
- zakłada stopniowe wprowadzanie elementów języka angielskiego w nauczaniu przedmiotów niejęzykowych,
- sprzyja coraz sprawniejszemu posługiwaniu się językiem specjalistycznym z zakresu wybranych gałęzi wiedzy.

Procedury rekrutacji znajdziemy TUTAJ,
Zarządzenie Dyrektora znajdziemyTUTAJ,
Wniosek dla ucznia TUTAJ,
Kwestionariusz najdziemy TUTAJ.