Zespół Szkół nr 1 w Barcinie
Kontakt
Zespół Szkół nr 1 w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

ZESPÓŁ SZKÓŁ
Uczniowie
Po szkole
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Barcin na starej fotografii

Biblioteka Miejska w Barcinie

Dąb Barcin - strona kibiców

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Wrzesie 2016 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Zespole Szkół nr 1 w Barcinie
MESCO DUX POLONIE BAPTIZATUR


24 września 2016r o godzinie 15:30 na placu przy Kościele pw. św. Jakuba Większego w Barcinie odbyło się widowisko o charakterze historycznym pt. "Mesco Dux Polonie Baptizatur" (Mieszko książę Polski ochrzcił się) przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Parafię pw. św. Jakuba Większego, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Dom Kultury w Barcinie, uczniów i nauczycieli barcińskich szkół.
Kolejny już raz mieliśmy okazję oglądać widowisko nawiązujące do czasów średniowiecznych - tym razem do roku 966, w którym książę Mieszko został ochrzczony, a tym samym plemię Polan weszło do rodziny państw chrześcijańskich. Wydarzenie to miało zmienić dzieje Polski.
W tym roku obchodzimy okrągłą 1050 rocznicę tego wydarzenia i jest to okazja do przypomnienia tego doniosłego faktu z historii Polski.
O godzinie 15:30 orszak składający się z aktorów, tancerzy, a także mieszkańców Barcin na czele ze wspaniałym zespołem muzyki średniowiecznej - KliMagJa, wyruszył pod Kościół im. Św. Jakuba Większego w Barcinie. Przybyli goście mieli okazję zobaczyć walkę rycerską, średniowieczny taniec ?Kender?, sam chrzest oraz ślub Mieszka i Dobrawy. Oprócz tego zebrani na placu mogli się przekonać, jak księżniczka czeska zmieniła dworską modę, skosztować pysznej drożdżówki czy chleba ze smalcem oraz napić się świeżego soku jabłkowego.
Oczywiście, to przedsięwzięcie nie odbyłoby się, bez bacznego oka pań reżyserek: p. Teresy Wilk i p. Marzeny Wolskiej. W tworzeniu spektaklu pomagali uczniowie barcińskich szkół, pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Świetlicy Gąsienica oraz Biblioteki Miasta i Gminy Barcin.
Z naszej szkoły wzięło udział 21 uczniów.
To sobotnie popołudnie- inne niż zwykłe - było jednocześnie nauką i zabawą, dlatego każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie.
Maria Wolska IIIc
Zdjęcia z ww. imprezy można zobaczyć TUTAJ., natomiast film dostępny jest TUTAJ
Podczas widowiska historycznego "Mesco Dux Poloniae Baptizatur" wręczono nagrody za prace plastyczne na temat "Mieszko I i Chrzest Polski". W kategorii GIMNAZJUM:
I miejsce zajął Kacper Ławiński kl. 2b
II miejsce - Adrianna Bartoś kl.3e
III miejsce Justyna Kruzel kl.2c
IV miejsce - Agnieszka Butowt kl 3d
W kategorii OPEN
IV miejsce zajęła Aleksandra Kowalczyk z kl. I LO
Serdecznie gratulujemy!

GMINNA KONFERENCJA EDUKACYJNA 2016


Serdecznie zapraszamy nauczycieli, rodziców, dziadków na II GMINNĄ KONFERENCJĘ EDUKACYJNĄ w Barcinie, która odbędzie się 28 października 2016 roku, w Zespole Szkół nr 1 w Barcinie.

Tytuł przewodni Konferencji to: "Neurodydaktyka - nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi".

Gościem specjalnym Konferencji będzie Pan dr Marek Kaczmarzyk ?biolog, neurodydaktyk i memetyk, autor podręczników i programów szkolnych. Doktorat z zakresu chronobiologii obronił w 1998 na Uniwersytecie Śląskim. Od roku 2000 kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski). Od 2012 prowadzi Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe - Wszechnica Śląska, działające w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ. Propagator dydaktyki ewolucyjnej, dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych (zarówno ewolucji biologicznej, jak i kulturowej) na procesy uczenia się i nauczania. Autor wielu publikacji z zakresu neurodydaktyki i dydaktyki z Pracowni Dydaktyki Biologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Pan dr Marek Kaczmarzyk wygłosi dla nauczycieli i rodziców 3 wykłady oraz odbędzie konsultacje z nauczycielami.
Szczegóły Konferencji dostępne są TUTAJ.
KATYŃ PAMIĘTAMY


17 września 2016 roku Pani Dyrektor oraz delegacja uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie pod opieką nauczycieli historii uczestniczyła wraz ze społecznością lokalną gminy i miasta Barcina w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej ofiar zbrodni katyńskiej. W czasie tej uroczystości również posadzono dęby ku czci pochodzącym z gminy Barcin lub tym, których los do momentu wybuchu II wojny światowej połączył z naszą miejscowością.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, poświęconej Ojczyźnie i pomordowanym w Katyniu, a w szczególności porucznikom: Florianowi Nowickiemu (urodzonemu w Barcinie), Edwardowi Hoppe (również urodzonemu w Barcinie) oraz Zdzisławowi Gierlińskiemu (którego skierowano do Barcina jako nauczyciela).
Następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni przeszli, prowadzeni przez Regionalną Orkiestrę "Kujawy" w okolice hali sportowo ? widowiskowej. Po przedstawieniu biografii pomordowanych 76 lat temu, rodzina Floriana Nowickiego odsłoniła tablicę pamiątkową. Całość zakończyła się zasadzeniem trzech dębów pamięci, po czym delegacje złożyły pod tablicą pamiątkową kwiaty.
Artur Zamiar
Zdjęcia z uroczystości dostępne są TUTAJ

PERSPEKTYWY 2016 - SALON MATURZYSTÓW


W poniedziałek 19.09.2016r. uczniowie klas II i III liceum pojechały do Torunia na Salon Maturzystów Perspektywy 2016. To największa w kraju edukacyjna kampania informacyjna, przeznaczona dla uczniów, przygotowujących się do egzaminu i rekrutacji na studia. Obszerny hol w budynku głównym UMK wypełniły stoiska i przedstawiciele wielu uczelni z całej Polski. Tam można było pozyskać informacje nt. wymagań rekrutacyjnych na konkretne kierunki studiów. Taka wiedza pozwala odpowiednio wcześnie zaplanować egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe. Uczniowie mogli również uzyskać komplet porad i informacji na temat matury bezpośrednio od Ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Ponadto dla wszystkich odwiedzających Salon zorganizowano spotkania warsztatowe oraz prezentacje efektywnych metod uczenia się i zwalczania maturalnego stresu, była też możliwość konsultacji z fachowymi doradcami kariery. Licealiści wrócili do Barcina z bagażem cennych informacji. Czy wykorzystają je we właściwy sposób? Czas pokaże.
ZAPROSZENIE NA BIEGI ULICZNE


IV edycja biegów ulicznych "OSHEE Barcin Biega" odbędzie się w sobotę 24 września 2016 roku. Organizatorzy zaplanowali piknik rodzinny z atrakcjami i sportową rywalizację w biegu głównym na 10 km, marszu Nordic Walking na 5 km i biegach towarzyszących dla dzieci na 100, 300 i 1000 metrów.

Program:
10:00-13:00 - Piknik rodzinny z atrakcjami
9:00-10:30 - Zapisy w biurze zawodów
9:30-10:30 - Biegi dla dzieci na 100 i 300 metrów
10:30 - odprawa techniczna i rozgrzewka dla biegaczy
11:00 - start biegu głównego na 10 kilometrów
11:05 - start marszu Nordic Walking na 5 kilometrów
11:10 - start biegu dla młodzieży na 1000 metrów
12:30 - dekoracja najlepszych uczestników
ZAPROSZENIE NA WIDOWISKO HISTORYCZNE


24 września 2016r o godzinie 15:30 na placu przy Kościele pw. św. Jakuba Większego w Barcinie odbędzie się widowisko o charakterze historycznym pt. "Mesco Dux Polonie Baptizatur" (Mieszko książę Polski ochrzcił się) przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Parafię pw. św. Jakuba Większego, Środowiskowy Dom Samopomocy i Miejski Dom Kultury w Barcinie.
Kolejny już raz Towarzystwo zamierza wystawić widowisko nawiązujące do czasów zarania państwa Polskiego. Tym razem do roku 966, w którym książę Mieszko został ochrzczony a tym samym plemię Polan weszło do rodziny państw chrześcijańskich. Wydarzenie to miało zmienić dzieje Polski.
W tym roku obchodzimy okrągłą 1050 rocznicę tego wydarzenia i jest to okazja do przypomnienia tego doniosłego faktu z historii Polski.
Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy.
Zadanie współfinasowane ze środków publicznych Miasta i Gminy Barcin.
Program znajdziecie TUTAJ.
BIWAK INTEGRACYJNY LICEUM


W dniach 15.09-16.09 odbył się biwak integracyjny. Uczestniczyli w nim uczniowie trzech klas liceum wraz z wychowawcami: p. K. Wachowską, p. I. Zbieranek i p. G. Sudoł. Główną atrakcją wyjazdu do Wiktorowa były otrzęsiny klasy pierwszej. Starsi koledzy wymyślili wiele ciekawych zadań. Miedzy innymi taniec synchroniczny do baletu Piotra Czajkowskiego Jezioro łabędzie. Później długo siedzieliśmy przy ognisku. Panowała świetna atmosfera i wszyscy bardzo się zintegrowaliśmy.

Ola Kowalczyk
DZIEŃ KROPKI 2016


Przeglądając kilka dni temu nowinki edukacyjne napotkałam na informację, że 15 września obchodzony jest Dzień Kropki. Zaintrygowała mnie ta nazwa i sprawdziłam, co ma wspólnego z edukacją. No i znalazłam:
"Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książkę pod tytułem "The Dot", której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Historia ta zainspirowała nauczycieli, bo przecież w każdym z nas tkwią talenty i tak w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki.
Celem tego nietypowego dnia jest wzbudzenie u dzieci i młodzieży kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i motywują do dzielenia się swoją mocną stroną.
Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, dlatego Dzień Kropki można obchodzić tak samo z przedszkolakami, gimnazjalistami, jak i z seniorami. To właśnie 15 września tysiące nauczycieli na świecie dołącza do tej wyjątkowej akcji.
Było mało czasu, ale Pani Dyrektor wyraziła zgodę, by u nas taki dzień przeprowadzić w chętnych klasach - już 14 września podczas godzin wychowawczych. Tak też się stało. Były to tylko fragmenty z ?odgórnych? założeń tego dnia.
1. Uczniowie obejrzeli film o małej Vashti ; poniżej link do strony z filmikiem (więcej TUTAJ)
2. Odbyła się w klasach pogadanka na temat talentów i pasji. Zwracano uwagę na rolę nauczycieli, opiekunów, mentorów, bliskich, którzy mieli wpływ na to, że staliśmy się wartościowsi, takich, którzy nas nauczyli czegoś WIELKIEGO, pomogli znaleźć nasze mocne strony.
3. Klasy wzięły udział w konkursie na ułożenie jak najdłuższego zdanie, którego wszystkie wyrazy rozpoczynają się na literę O.
Wyniki konkursu: I miejsce - klasa IIa (wych.E.Klonowska), II miejsce - klasa IIb (wych.A.Wojciechowska), III miejsce - klasa IIIc (wych.G.Stypczyńska), IV miejsce - klasa Ie (wych.D.Wysocka).
Uczniowie zwycięskiej klasy ułożyli zadnie z 48 wyrazów! Wszystkie klasy wykazały się ogromną twórczością. 15 września młodzież z klasy IIa została nagrodzona pamiątkowym dyplomem i słodką kropką
Agata Wojciechowska
EUROWEEK - SZKOŁA LIDERÓW 2016


Od 3 do 7 września uczniowie naszej szkoły, już po raz siódmy mieli możliwość uczestniczyć w obozie EuroWeek - Szkoła Liderów, tym razem w Długopolu Zdrój. Jak co roku inicjatorem i organizatorem wyjazdu była pani Lucyna Taraska. Podczas pobytu mieliśmy szansę poprawić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim oraz nawiązać kontakty z wolontariuszami z różnych krajów, m.in. Meksyku, Ugandy, Łotwy czy Włoch. Uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, grach, rozmowach oraz oglądaliśmy prezentacje dotyczące różnych krajów. Oprócz tego wybraliśmy się na wycieczkę do Międzygórza, gdzie podziwialiśmy piękne widoki górskie. Wszyscy wróciliśmy z pełną satysfakcją, nowymi znajomościami oraz masą wspaniałych wspomnień.
W wyjeździe wzięli też udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy oraz z Zespołu Publicznych Szkół w Piechcinie - w sumie aż 71 osób.
Iza Marczak

TESCO - DECYDUJESZ, POMAGAMY


Dzięki pozyskanym funduszom w ramach programu "Tesco - decydujesz, pomagamy" w naszej szkole rozpoczął się cykl zajęć o zdrowym odżywianiu.
Uczestnicy sobotnich spotkań "Chwila oddechu" już w sierpniu i wrześniu przygotowywali kolorowe kanapki oraz sałatkę owocową. Smacznie i zdrowo będą też gotować uczniowie podczas poniedziałkowej terapii kuchennej. Natomiast 28 września w świetlicy odbędzie się pierwsza ZDROWA ŚRODA, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli klas IV-VI ze szkół podstawowych naszej gminy. Razem z panią psycholog i pedagog uczniowie będą zgłębiać tajniki zdrowego śniadania.
Już w październiku w szkole zostanie zainstalowane źródełko pozwalające na nieograniczony dostęp do pitnej wody.
Zdjęcia dostępne są w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.
NARODOWE CZYTANIE JESZCZE RAZ


3 września w Zespole Szkół nr 1 w Barcinie odbyła się piąta edycja akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W tym roku drogą losowania wybrano utwór "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - powieść historyczną, którą przetłumaczono do tej pory na pięćdziesiąt języków.
Już od wczesnych godzin rannych przy ulicy Polnej można było usłyszeć muzykę z filmu "Quo vadis", zaś uczniowie naszej szkoły przebrani w togi, rozdawali mieszkańcom miasta ulotki z programem i zachęcali do wzięcia udziału w imprezie. Plac przed budynkiem Zespołu Szkół zadziwiał tego dnia kolorowymi karteczkami z sentencjami pisarza, które rozwieszone zostały na drzewach i krzewach.) Punktualnie o godzinie 11.00 zebranych powitał Burmistrz Barcina pan Michał Pęziak. Następnie głos zabrały prowadzące akcję - Dyrektor Biblioteki Miejskiej pani Grażyna Szafraniak oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 pani Marzena Wolska, które odczytały list Prezydenta RP. Napisał on m. in., że "Quo vadis" to - piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości - historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę ?stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei".
Następnie pani Marlena Korgul- nauczyciel języka polskiego i Konrad Wachowski- uczeń Liceum Ogólnokształcącego przybliżyli zgromadzonym sylwetkę Henryka Sienkiewicza oraz informacje związane z wybranym utworem. Po tym wprowadzeniu Panie Dyrektor zaprosiły do wysłuchania fragmentów powieści ?Quo vadis?. Wśród czytających znaleźli się: Burmistrz i Wiceburmistrz Barcina, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektor MDK, dyrektor DPS, a także przedstawiciele barcińskiej biblioteki, straży pożarnej, przedsiębiorców i Uniwersytetu III Wieku. Naszą szkołę reprezentowała pani Grażyna Stypczyńska - nauczyciel matematyki, pan Tomasz Woźnicki - wicedyrektor ZS nr 1 oraz uczennica liceum Natalia Szczepaniak. Piękne stroje z epoki, w które ubrani byli czytający, pozwoliły przenieść się w starożytny czas. Nie zabrakło nagród dla słuchaczy, których czujność sprawdzały w krótkich quizach prowadzące. Wystąpiła też Pani Olga Gralak-Ćwikła, która wygłosiła krótką prelekcję na temat mody starożytnych Rzymian. Na koniec podsumowano konkurs internetowy, dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, ogłoszony przez Bibliotekę w Barcinie z okazji Roku Sienkiewicza. Bezkonkurencyjny okazał się absolwent naszego liceum Michał Kozłowski. Ogłoszono także wyniki konkursu na najstarsze wydanie powieści "Quo vadis".
W czasie imprezy można też było obejrzeć wystawkę o Henryku Sienkiewiczu oraz przybić okazjonalną pieczęć do prywatnych wydań "Quo vadis". Ci, którzy nie posiadali tej powieści w swoich zbiorach, mogli ją zakupić na wystawionym przez barcińską księgarnię stoisku.
Dopisała aura, słuchacze oraz dobry nastrój, dlatego już dziś zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania.
Zdjęcia z narodowego czytania można zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy