Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
Kontakt
Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcące w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

ZESPÓŁ SZKÓŁ
Uczniowie
Po szkole
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Biblioteka Miejska w Barcinie

Sypatycy

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Stycze 2018 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU
Aktywna młodzież – to nie fikcja

„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej wspierający młodych ludzi z inicjatywą. Program finansowo i merytorycznie wspiera działania podejmowane poza szkołą. Młodzież barcińska właśnie zakończyła realizację projektu „Zdrowa natura – zdrowi my” w ramach akcji „Wymiana młodzieży”. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską trwał od 8 kwietnia do 20 lipca 2012. Umożliwił młodym ludziom z Polski – młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Barcinie i Hiszpanii – młodym ludziom z IES Jandia wspólne działania propagujące ekologiczny styl życia.
Przygotowania
Pierwszą fazą były przygotowania. Obie grupy spotykały się systematycznie pracując nad pogłębieniem swojej wiedzy na temat zdrowego, ekologicznego stylu życia, recyklingu. Wszyscy uczestnicy projektu zastanawiali się jakie działania mogą spowodować, że większa ilość osób zwróci uwagę na to w jaki sposób można być przyjaznym dla środowiska na co dzień. Ponieważ ważne było również dobre przygotowanie się do spotkania staraliśmy się jak najwięcej dowiedzieć o wyspie Fuertaventura jednej z Wysp Kanaryjskich, z której pochodzili nasi goście, zaś oni starali się poznać nasz kraj.
Wymiana
Wreszcie mogliśmy się spotkać. Z początku byliśmy pełni obaw, nieśmiali, lecz po zajęciach integracyjnych stanowiliśmy już jedną grupę, roześmianą i pełną energii do działania. Swoją kreatywność rozwijaliśmy już od pierwszego dnia. Okazją były warsztaty plastyczne, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Barcinie. Powstałe prace wykorzystaliśmy w późniejszym czasie do stworzenia wystawy prac eko, zaś część prac – stroje i biżuteria ekologiczna stanowiły przebranie podczas zapraszania mieszkańców Barcina na Happening ekologiczny. Podsumowaniem dnia była dyskusja na temat recyclingu.
Drugiego dnia wybraliśmy się do Biskupina zamieniając się w badaczy odkrywających jak żyli nasi pradziadowie. Od tego dnia nie były nam już obce takie sekrety jak wyrabianie chleba, dojenie krowy, wyrabianie masła, lepienie garnków czy młócenie cepem. Przez cały czas komunikowaliśmy się w języku angielskim poznając coraz lepiej swoje kultury i dostrzegając, ku swojemu zaskoczeniu, coraz więcej podobieństw między nimi. Popołudnie nie było również zmarnowane – po krótkim wprowadzeniu zajęliśmy się tworzeniem ulotki na temat ekologicznych form spędzania wolnego czasu, zdrowego odżywiania oraz recyklingu.
Kolejny dzień upłynął pod hasłem przygotowań do Happeningu ekologicznego. Pracowaliśmy w polsko - hiszpańskich grupach przygotowując prezentacje, konkursy. Wszystkim nam zależało na tym by dopiąć wszystko na ostatni guzik, każdy więc z dużym zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą, pomysłami i umiejętnościami. Kiedy wszystko było gotowe udaliśmy się na zwiedzanie starej części miasta, a potem czekały na nas rozgrywki sportowe.
Czwartego dnia wybraliśmy się do Gdańska. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy w „Hewellianum”. Mieliśmy okazję: dowiedzieć się jak powstaje energia pozyskana z fal morskich, jak powstają wyładowania atmosferyczne, wywołać tsunami i przeprowadzić szereg eksperymentów poszerzających naszą wiedzę na temat sił natury. Ponieważ był to dzień meczu Hiszpania – Irlandia nasi przyjaciele spotkali wielu rodaków przybyłych na Euro 2012. Wspólnie zwiedziliśmy starówkę i udaliśmy się w rejs na Westerplatte.
Piąty Dzień był dla nas nie lada wyzwaniem. Mieliśmy zaprezentować efekty naszej wcześniejszej pracy. Już od samego rana rzuciliśmy się w wir przygotowań – część z nas zajęła się przygotowaniem dekoracji, część przygotowywała sałatki, pozostali wyruszyli na ulice Barcina zaprosić mieszkańców na przygotowany Happening ekologiczny, podczas którego podzieliliśmy się całą zdobytą przez nas wiedzą i zabawialiśmy zgromadzonych quizami, konkursami, występami. Ostatniego dnia podsumowaliśmy wszystkie nasze dokonania, przygotowaliśmy prezentację całej naszej wymiany i przedstawiliśmy ją rodzicom i wszystkim przybyłym gościom. Wiedzieliśmy już, że rozstanie będzie bardzo trudne, tak bardzo się ze sobą zaprzyjaźniliśmy.
Nasza grupa emanowała radością i energią i to pewnie powodowało, że mnóstwo osób, które miały z nami kontakt ulegało jej urokowi, interesowało się tematem i przedmiotem naszych działań oraz wyrażało chęci pogłębiania swojej znajomości języka angielskiego. Zadziwiało nas to, że Hiszpanie na wszystko co nas otaczało patrzyli z zachwytem. Doceniali piękno zielonej łąki, kwitnących kwiatów, szum drzew i urok jeziora. Uświadomiliśmy jednak sobie, że miejsce, z którego przybyli ze względu na położenie geograficzne, klimat (ok.100 km od Sahary) i bardzo rzadkie opady (około 2 w roku) jest niemalże pozbawione roślinności. Nasi goście otworzyli nam oczy na to jakie bogactwo przyrody nas otacza i swoim zachwytem spowodowali, że poczuliśmy się szczęściarzami, że mieszkamy w tak pięknym regionie Polski. I co dalej?
Poprzez realizację projektu zyskaliśmy rzeczy bezcenne: przyjaźń, wiedzę, umiejętności, przełamaliśmy lęk przed nieznaną kulturą i przed dużymi wyzwaniami, takimi jak np. realizacja projektu „Młodzież w działaniu”. Nie mów żegnaj, mów do widzenia. – tak właśnie staraliśmy się sobie powtarzać rozstając się ze smutkiem, dlatego nadal utrzymujemy kontakt z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi i mamy nadzieję, że razem uda nam się zdziałać jeszcze więcej. Teraz wiemy, że warto być aktywnym i niezależnie od wieku można wiele zdziałać.

Zapraszamy do galerii zdjęć gdzie możecie zobaczyć fotorelację z poszczególnych dni